loader image

Czym jest Czarny Łabędź

W świecie VUCA lub Ekstremistanie traci sens próba opisywania zjawisk za pomocą matematycznych formuł i statystycznych prawidłowości – bo te nie odzwierciedlają nieprzewidywalnej już rzeczywistości.

Spowodowane jest to zjawiskiem Czarny Łabędź!

Niestety, nie mamy na myśli filmu z Natalie Portman w roli głównej.

Czarny łabędź to zjawisko, które posiada 3 cechy:

  • jest nieoczekiwane,
  • ma olbrzymie konsekwencje,
  • w retrospektywie wydaje się wytłumaczalne i do przewidzenia.

Nassim Taleb w swojej książce ” The Black Swan: The impact of the highly improbable” podaje ciekawy przykład indyka, który jest przez 1000 dni z rzędu karmiony przez farmera i z każdym dniem wzrasta jego ufność, że tak będzie w nieskończoność. Każdy kolejny dzień jest „potwierdzeniem” trafności tezy, że tuczenie będzie trwało nadal. Aż do dnia 1001., kiedy to farmer przychodzi z toporkiem…

Dla indyka dzień 1001 jest Czarnym Łabędziem, dla farmera zaś nie – gdyż z góry wiedział, że taki będzie finał, bowiem tak się działo na farmie przez ostatnie 25 lat, czyli przez ponad 9000 dni.

Gdzie, według Taleba, rosną Czarne Łabędzie?

Nie w Średniostanie, lecz w Ekstremistanie!

  • Średniostan to świat, w którym – jak nam się do niedawna wydawało – żyjemy.
  • Ekstremistan jest zupełnie inny: to świat w którym „zwycięzca bierze wszystko”, zaś jeden przypadek może całkowicie zniweczyć jakiekolwiek próby uśredniania.

To właśnie Ekstremistan jest krainą, w której powstają Czarne Łabędzie, w tej krainie traci sens próba opisywania zjawisk za pomocą matematycznych formuł i statystycznych prawidłowości – bo te nie odzwierciedlają nieprzewidywalnej już rzeczywistości!

Gotowy aby nawiązać współpracę,
bądź jesteś zainteresowny szkoleniem?

Umów się na bezpłatną konsultacje